Shopping Cart
Delivery Icon Do dopravy zdarma chybí 1,390.00Kč

No products in the cart.

Safety Payments Icon ZARUČENÁ BEZPEČNÁ TRANSAKCE

Možné vedlejší účinky MCT oleje a jak se s nimi vypořádat?

MCT olej patří do skupiny doplňků stravy, které lze užívat denně. To však může být spojeno s nežádoucími účinky. Které to jsou a jak se jim lze vyhnout? Odpověď jsme pro vás připravili níže.

Možné nežádoucí účinky užívání MCT oleje

Doplněk stravy s MCT olejem může v těle vyvolat řadu nežádoucích reakcí, a to i ze strany trávicího traktu. Mezi nejčastější příznaky patří např:

  • bolesti břicha,
  • průjem,
  • plynatost,
  • nevolnost.

Ty obvykle souvisejí s přecitlivělostí na některou složku doplňku, ale ne výhradně. Nežádoucí účinky MCT oleje se objevují také při užití vyšší než doporučené dávky nebo více než 100 ml (i v jedné dávce), aniž by byl organismus předem připraven.

Pokud se objeví gastrointestinální potíže, měla by se denní dávka MCT snížit a postupně zvyšovat, jakmile potíže odezní [1].

Proč by se měla dodržovat úprava a dávkování MCT oleje?

MCT olej je jedním z nejaktuálnějších výživových a zdravotních trendů: má prokázané příznivé účinky na funkci mozku a střev. Studie naznačují, že pravidelný příjem MCT oleje C8 nebo C8 s C10 může mimo jiné zlepšit duševní jas, snížit hladinu cholesterolu a podpořit průběžnou regulaci hmotnosti. MCT mastné kyseliny jsou zdrojem okamžité energie pro mozek. Zajímavé je, že byla provedena více než rok trvající studie, která prokázala souvislost mezi příjmem MCT oleje a zlepšením kognitivních schopností u lidí, kteří se potýkají s Alzheimerovou chorobou. MCT mastné kyseliny mohou také chránit srdce: bylo prokázáno, že vykazují silné protizánětlivé vlastnosti a výrazně zlepšují metabolismus tuků.

Jak se vyhnout nežádoucím účinkům MCT oleje?

Potenciál MCT mastných kyselin je obrovský, proto není suplementace MCT olejem jen dočasným zdravotním trendem. Pokud nenajdete žádné kontraindikace pro jeho užívání, podívejte se, jak zabránit vedlejším účinkům nebo minimalizovat a následně snížit možné nežádoucí reakce organismu. [2]

Kontraindikace doplňování MCT oleje

MCT olej může způsobit nežádoucí účinky, pokud jsou zjištěny specifické kontraindikace jeho užívání. Aby bylo možné bezpečně obohatit stravu o cenné mastné kyseliny, je třeba vyloučit možné faktory bránící jeho příjmu. Mezi nejčastější patří: alergie nebo přecitlivělost na některou ze složek doplňku a předchozí problémy s trávicím systémem. Pokud máte pochybnosti, zda je pro vás MCT olej v prášku nebo v jiné formě vhodný, poraďte se se svým lékařem, případně odborníkem.

Jaký typ MCT oleje bude pro adaptaci organismu nejlepší?

Vedlejší účinky suplementace MCT lze minimalizovat vhodným přizpůsobením organismu. Pokud jste MCT olej dosud neužívali, začněte s minimální dávkou, tj. 5 ml (1 čajová lžička) denně. Záleží také na tom, s jakým typem MCT oleje začnete, ideálně pokud začnete se směsí ve složení C8 a C10, přičemž druhý jmenovaný je mnohem šetrnější k trávicímu systému. Frekvenci dávek zvyšujte (maximálně do čtyř dávek denně, zpočátku po 5 ml) a zároveň sledujte reakce svého těla. Pokud se objeví nežádoucí účinky, jako je nadýmání, bolesti břicha, křeče nebo žaludeční potíže (především průjem), mimo jiné, okamžitě snižte dávku.

Vlastnosti MCT oleje

MCT olej, dostupný v různých formách, má všestranné využití. Při redukční a ketogenní dietě podporuje adaptaci na ketózu, stabilizuje hladinu cukru v krvi a zabraňuje poklesu energie. Je zvláště prospěšný pro fyzicky aktivní osoby, kterým poskytuje trvalou energii během tréninku, šetří svalový glykogen a zlepšuje výkonnost. Díky rychlému transportu do mitochondrií využívá MCT energii efektivně a hospodárně. V klinické medicíně se MCT olej používá při léčbě nemocí s poruchou vstřebávání, celiakie, epilepsie a dalších. Zlepšuje trávicí funkce, kognitivní funkce a má baktericidní a fungicidní účinky. Pravidelné užívání MCT oleje může snížit hladinu špatného cholesterolu (LDL) a zvýšit hladinu dobrého cholesterolu (HDL). MCT kyseliny také přispívají k hubnutí tím, že snižují chuť k jídlu a zvyšují spalování kalorií, což podporuje hubnutí. Kromě toho je jednou z vlastností MCT oleje to, že zlepšuje kognitivní schopnosti, což je důležité zejména při poruchách paměti a Alzheimerově chorobě.

Bibliografie

  • [1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874190/
  • [2] https://wydawnictwo.pttz.org/wp-content/uploads/2022/07/03_Wajs.pdf

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Připojte se k čekací listině Buďte mezi prvními, kdo se dozví, jakmile bude produkt k dispozici. Zanechte níže svou e-mailovou adresu a buďte informováni o novinkách.
Sdílejte svůj košík