Shopping Cart
Delivery Icon Do dopravy zdarma chybí 1,390.00Kč

No products in the cart.

Safety Payments Icon ZARUČENÁ BEZPEČNÁ TRANSAKCE

10 zdravotních výhod ketogenní diety

Možná jste již četli o výhodách keto diety a o tom, jak může zlepšit váš každodenní život a zdraví. Zatímco někteří vědci si myslí, že změna životního stylu s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů je jen další módní dieta, existuje množství výzkumů, které naznačují opak.

Každý člověk je jiný, a proto zatímco pro někoho keto není vhodné, pro vás může být revolucí, která změní život. Existují konkrétní, solidní výzkumy, které naznačují, že keto pomáhá lidem trpícím epilepsií, neurodegenerativními poruchami, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, a také těm, kteří trpí nemocemi souvisejícími s obezitou.

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak ketogenní dieta zlepšuje a zmírňuje některé zdravotní potíže, přečtěte si tento článek.

Ale – jaké výhody může keto poskytnout jinak zdravému člověku?

V tomto článku se dočtete o deseti zdravotních výhodách ketogenní diety a o tom, jak pomáhají při:

  1. Hubnutí
  2. Funkce mozku a duševní soustředění
  3. Zvýšená energie
  4. Zánět
  5. Zlepšení hladiny cholesterolu
  6. Kontrola hladiny cukru v krvi
  7. Vysoký krevní tlak
  8. Akné
  9. Hormonální rovnováha
  10. Úzkost a deprese

1. Úbytek hmotnosti

I když o ketogenní dietě téměř nic nevíte, určitě jste slyšeli o nejoblíbenějším důvodu, proč lidé chtějí přejít na keto: hubnutí. Na internetu jsou k dispozici tisíce, ne-li desetitisíce příběhů o úspěších, od rychlých výsledků až po extrémní proměny těla.

Při keto dietě se snižují vaše chutě a hlad, protože energie z tuků vás zasytí na delší dobu. To je rozdíl od nízkotučných diet, které vám přikazují jíst každých několik hodin. Protože při ketogenní dietě nemusíte jíst tak často, je méně časté jídlo přímo spojeno s omezením kalorií a následně i s úbytkem hmotnosti.

Žádná dieta vám nepomůže zhubnout, pokud se nesníží denní příjem kalorií.

Výzkumy ukazují, že keto pomáhá dosahovat dlouhodobých výsledků, pokud jde o tělesnou hmotnost, ve srovnání s těmi, kteří dodržují běžnou nízkotučnou dietu [*] Pacienti, kteří chtěli zhubnout při ketogenní dietě, hlásili zmenšení obvodu pasu [*], jakož i zvýšení pocitu sytosti a snížení chuti na jídlo [*][*]. Průměrný úbytek hmotnosti u osob na ketogenní dietě byl téměř dvakrát vyšší, na rozdíl od těch, které používají standardní nízkotučnou dietu [*].  

2. Funkce mozku a duševní soustředění

Většina zvýšené duševní bystrosti při ketogenní dietě pochází z toho, že váš mozek má alternativní, stálý zdroj paliva – tuk. Pokud se často potýkáte se špatnou duševní výkonností, mozkovou mlhou nebo celkovým nedostatkem produktivity, zvýšená produkce ketonů vám může pomoci s těmito situacemi bojovat tím, že zvýší vaši produktivitu.

Studie ukazují, že ketóza zlepšuje funkci mozku tím, že vykazuje neuroprotektivní schopnosti a zvyšuje hladinu GABA v mozkomíšním moku a mozkové tkáni [*][*]. GABA je aminokyselina, která je také hlavním neurotransmiterem v těle zodpovědným za snížení stimulace a snížení aktivity v nervovém systému.

Další výzkumy ukazují, že u pacientů, kteří několik týdnů drželi ketogenní dietu, došlo ke zvýšení vitality, bdělosti a fyzické výkonnosti [*] a ke zlepšení kognitivních funkcí i v pokročilém věku [*].

3. Zvýšená energie

Pokud se chcete cítit plní energie od rána do večera, jste na správném místě. Ketogenní dieta je známá tím, že snižuje únavu a zároveň poskytuje trvalou energii po celý den. Standardní strava nabitá sacharidy vám dodá energii, dokud vydrží zásoby glukózy – pak budete muset počkat na další jídlo, abyste ji doplnili.  

Při ketogenní dietě se s těmito problémy nesetkáte. Glukóza již není palivem vaší energie – nyní je to tuk. Proto vaše tělo již není závislé na příjmu stravy a místo toho vás udržuje energické po delší dobu.

Pokud jste se však rozhodli přejít ze standardní stravy na ketogenní dietu, můžete pociťovat krátké období snížené energie – tomu se říká “keto chřipka”. Jedná se o skupinu příznaků, které se mohou podobat běžné chřipce a dochází k nim pouze v průběhu vašeho přechodu od používání sacharidů jako primárního zdroje paliva. Jak budete pokračovat ve své cestě ketogenní dietou, během několika dní tyto příznaky zmizí, protože se vaše tělo přizpůsobí používání tuků k získávání energie.

Pokud si chcete přečíst více o keto chřipce, jejích příznacích a o tom, jak se jí zbavit, klikněte zde.

4. Snížení zánětu

Zánět nemusí být nutně špatný – je to reakce imunitního systému na boj s toxiny, infekcemi a napomáhá hojení. Někdy však naše tělo chce bojovat až příliš, i když nemusí. Tehdy může zvýšený systémový zánět vést k řadě chronických zdravotních problémů, mimo jiné k astmatu, cukrovce 2. typu, obezitě a dokonce i k Alzheimerově chorobě.

Ketogenní dieta má také své zdravotní výhody při snižování zánětů. Řada studií prokázala souvislost mezi snížením zánětu a ketogenní dietou.

Výzkum naznačuje, že metabolismus ketolátek a jejich nejhojnějšího ketolátky, beta-hydroxybutyrátu, pomáhá snižovat reaktivní formy kyslíku, a tím i bolest, otoky a záněty [*]. Jiná studie ukázala, že keto snižuje hladinu prozánětlivých cytokinů, což je velká skupina signálních molekul zodpovědných za regulaci zánětu [*].

5. Zlepšení hladiny cholesterolu

Kolikrát jste slyšeli, že ketogenní dieta zvyšuje hladinu cholesterolu? Možná to ani nedokážete spočítat. No, toto tvrzení může být zdaleka jedním z největších mýtů a mylných představ o ketogenní dietě.

Cholesterol je látka, která se vytváří v játrech a nachází se v každé buňce vašeho těla. Tělo ho potřebuje k tvorbě hormonů, enzymů a především vitaminu D. Vysoké hladiny cholesterolu však mohou přispívat k tvorbě plaku v tepnách, což může vést k ischemické chorobě srdeční, mrtvici a dalším problémům se srdcem.

Navzdory požadavku ketogenní diety na vysoký obsah tuků výzkum ukázal, že u obézních pacientů, kteří měli před zahájením ketogenní diety vysokou hladinu cholesterolu, došlo k významnému snížení celkového cholesterolu, LDL, triglyceridů a hladiny glukózy v krvi. HDL cholesterol (známý také jako “dobrý cholesterol”) se však zvýšil [*][*].

6. Kontrola hladiny cukru v krvi

Největší vliv na hladinu cukru v krvi mají potraviny s vysokým obsahem sacharidů. Ať už máte cukrovku, nebo ne, ketogenní dieta může pozitivně ovlivnit vaše zdraví snížením hladiny cukru v krvi. Je to dáno především tím, že většina potravin bohatých na sacharidy, jako jsou cukry, škrobovité ovoce a zelenina a obiloviny, má podstatný vliv na hladinu cukru v krvi. Během vaší ketogenní cesty byste se však právě těmto potravinám měli vyhnout.

Ketogenní dieta umožňuje udržovat zdravou a stabilní hladinu glukózy v krvi, což snižuje potřebu extrémních výkyvů inzulínu. Výzkumy ukazují, že schopnost inzulínu udržovat a regulovat hladinu glukózy v krvi může být ovlivněna vaší stravou. Například diety s vysokým obsahem tuků zvyšují inzulinovou rezistenci. Vysokotučné diety v kombinaci s omezením sacharidů však zlepšují hladinu glukózy v krvi a zároveň snižují potřebu inzulinu [*].

Na trhu je několik doplňků stravy, které vám pomohou přirozeně snížit hladinu cukru v krvi, například skořice, moringa, ženšen – seznam je dlouhý.

7. Zlepšení krevního tlaku

Neexistuje žádný přesný způsob, jak zjistit, zda máte vysoký krevní tlak, pokud si ho nenecháte vyšetřit. Zdravý a normální krevní tlak by měl být nižší než 120/80 mm Hg. Pokud jsou však vaše hodnoty vyšší než 180/120 mm Hg, měli byste neprodleně volat pohotovost, protože se může jednat o hypertenzní krizi.

Vysoký krevní tlak je závažným rizikovým faktorem pro onemocnění srdce, mozku a ledvin. Pokud náhodou trpíte vysokým krevním tlakem, existují způsoby, jak jej zlepšit a předcházet mu.

Studie ukazují, že zavedení nízkosacharidového režimu do denního příjmu makroživin výrazně snižuje kardiovaskulární rizikové faktory a systolický a diastolický krevní tlak [*].

8. Kontrola akné

Akné je onemocnění kůže, které způsobuje bílé a černé tečky a pupínky, které se objevují na obličeji i na těle. Akné ovlivňuje celá řada faktorů: genetické dispozice, hormony (například před menstruací nebo v období dospívání), strava a zdravotní volby. K dispozici je spousta léků na předpis proti mírnému až těžkému akné. Studie však ukazují, že isotretinoin, který je běžnou součástí většiny léků na akné na lékařský předpis, je spojen s vyšším počtem sebevražd a pokusů o sebevraždu [*].

Vysoká hladina inzulínu a nevyvážené hormony mohou způsobit propuknutí akné. Jak jste se již mohli dočíst, ketogenní dieta snižuje hladinu inzulínu, vyrovnává hormony a snižuje zánět, což může být užitečné pro zlepšení stavu vaší pleti. Vědci navíc zjistili, že keto dieta snižuje závažnost a progresi akné vulgaris [*], a to nejen díky svým protizánětlivým vlastnostem, ale také díky omezení cukrů a sacharidů [*].

9. Vyváží hormony

Vaše hormony hrají zásadní roli ve vašem tělesném, duševním a emocionálním zdraví. Existují různé typy hormonů, které jsou zodpovědné například za kontrolu chuti k jídlu, metabolismu, srdečního tepu, krevního tlaku, růstu a vývoje, a také za pohlavní hormony. Zjednodušeně řečeno slouží jako poslové, kteří řídí a organizují činnost v našem těle.

Hormonální rovnováha je důležitá pro naše orgány a správné fungování těla. Mezi příznaky hormonální nerovnováhy patří mimo jiné změny nálad, nevysvětlitelné přibývání nebo ubývání na váze, úzkost, podrážděnost, bolesti hlavy, časté močení, lámavé vlasy a nehty, snížená sexuální touha a neplodnost.

Podle výzkumu ketogenní dieta zlepšila procento volného testosteronu, poměr luteinizačního hormonu k folikuly stimulujícímu hormonu, hladinu inzulínu nalačno, zvýšení globulinu vázajícího pohlavní hormony a snížení sekrece androgenů [*]. Studie také zjistila, že po několika týdnech ketogenní diety se snížila hladina inzulinu, hormonu, který reguluje hladinu cukru v krvi [*].

10. Snížení úzkosti a deprese

Vědci právě začínají využívat keto jako léčbu ke snížení depresí, úzkosti a poruch nálady – a výsledky jsou slibné.

Lidé, kteří trpí poruchami nálady, mají zkreslené nebo nekonzistentní emoce, které mohou narušovat jejich sociální interakce, schopnost pracovat a správně fungovat v jiných oblastech života. Žít s poruchou nálady není snadné – od období extrémního smutku a podráždění až po období intenzivního štěstí a energie.

Ať už trpíte depresí, bipolární poruchou, úzkostí nebo jinými poruchami nálady, podívejte se na výhody keto. Možná se ptáte, jak ketogenní dieta zlepšuje mé duševní zdraví?

Je známo, že ketóza, metabolický proces navozený ketogenní dietou, účinně snižuje intracelulární koncentraci sodíku, což je společná vlastnost v současnosti používaných léků stabilizujících náladu [*]. Ačkoli výzkumů o využití ketogenní diety v boji s duševními poruchami je málo, studie ukazují, že u potkanů na ketogenní dietě se méně často vyskytovalo “zoufalství z chování” – což je podobný výsledek jako u potkanů užívajících antidepresiva [*].

Kromě toho keto přepíná zdroj paliva v mozku z glukózy na ketony, čímž nabízí mozkovým buňkám další zdroj energie. Tento proces zahrnuje výrazně pozitivní účinky na patofyziologii poruch nálady [*].

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Připojte se k čekací listině Buďte mezi prvními, kdo se dozví, jakmile bude produkt k dispozici. Zanechte níže svou e-mailovou adresu a buďte informováni o novinkách.
Sdílejte svůj košík