Shopping Cart
Delivery Icon Do dopravy zdarma chybí 1,390.00Kč

No products in the cart.

Safety Payments Icon ZARUČENÁ BEZPEČNÁ TRANSAKCE

Jak používat MCT olej?

MCT olej je specifický tuk bez chuti, který patří do skupiny mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem. Získává se hlavně z kokosové dužiny a v současné době je jedním z nejdůležitějších výživových trendů: používají ho sportovci, lidé hubnoucí a ti, kteří drží ketogenní dietu.

MCT olej je (díky své charakteristické struktuře) lehce stravitelný a snadno vstřebatelný. Je proto nejlepším zdrojem tzv. rychlé energie. Při pravidelném doplňování má mnoho pozitivních účinků. Mimo jiné umožňuje účinnou redukci hmotnosti (ve srovnání s jinými zdroji kvalitních tuků obsahuje MCT olej přibližně o 10 % méně kalorií). Kromě toho vykazuje neuroprotektivní, antibakteriální a antivirové vlastnosti. Dokáže také podpořit trávicí systém a zlepšit účinnost vstřebávání živin. Pokud si nejste jisti, jak MCT olej používat, přečtěte si článek až do konce.

MCT olej jak používat?

Ketogenní dieta by měla zahrnovat jak nasycené, tak nenasycené zdroje tuků. Základem stravy by měly být nenasycené tuky (tzv. zdravé tuky), ale nemělo by se zapomínat ani na tuky nasycené. MCT olej je příkladem nasyceného tuku.

Jako doplněk stravy je nejčastěji k dispozici v tekuté formě, přičemž je zcela bez chuti a zápachu. Díky uvedeným vlastnostem může být přísadou téměř každého receptu. Skvěle se hodí také jako náhrada klasického olivového oleje.

Jak MCT olej používat? Mimo jiné se výborně hodí k:

  • dresinky. Salátové zálivky na bázi olivového oleje jsou často příliš intenzivní. MCT olej jednoznačně neutralizuje převažující chutě olejů a zlepšuje chuť pokrmu.
  • Sacharidové pokrmy. Při doplňování sacharidů dbejte na to, aby byly do jídelníčku zařazeny pouze kvalitní produkty, včetně rýže, dýně a sladkých brambor. V kombinaci s MCT olejem zajistí dlouhotrvající pocit sytosti: v tomto případě bude hlavním zdrojem energie tuk [1].
  • koktejly. Smoothies a koktejly na bázi čerstvého (nebo mraženého) ovoce uspokojí hlad na poměrně krátkou dobu. Je to způsobeno poměrně rychlým poklesem hladiny cukru v krvi. Abychom tomu zabránili, je důležité volit ovoce s nízkým GI (glykemickým indexem). Zásadní je také přídavek kvalitních tuků (MCT).
  • Neprůstřelná káva. MCT olej je klíčovou složkou takzvané neprůstřelné kávy. Neprůstřelná káva je nápoj, který kombinuje tradiční kávu, máslo ghí (přepuštěné máslo) a MCT olej.
  • Je důležité si uvědomit, že MCT olej je určen k použití za studena. Má nízký bod zakouření, proto jej nelze použít ke smažení.

Kdy MCT olej používat?

Zdá se, že nejoblíbenějším důvodem pro použití MCT oleje je podpora procesu ketózy při dodržování ketogenní diety. Po tzv. zdravých tucích bychom však měli sahat častěji. Kdy MCT olej používat? Mimo jiné při jiných nízkosacharidových dietách a jako rychlý přísun energie pro sportovce. Výrobek usnadňuje dosažení makronutrientových cílů. Urychluje také proces vstupu těla do stavu ketózy.

MCT olej se doporučuje užívat ráno, protože jeho hlavním účelem je dodat značné množství energie. Užívání přípravku večer může způsobit problémy se spánkem.

Kolik MCT oleje mohu denně vypít?

Dostupné výzkumy neuvádějí dostatečně jasně, kolik MCT oleje je třeba denně vypít, aby člověk zaznamenal konkrétní zdravotní a metabolické přínosy. Zdroje uvádějí 50 až 70 g výrobku denně. Systematické suplementaci by však mělo předcházet období adaptace. Podle tohoto schématu:

  • První 3 nebo 4 dny neužívejte více než 1 polévkovou lžíci MCT oleje. Po uplynutí této doby by se navrhované množství mělo zvýšit na 2 polévkové lžíce.

Zároveň byste neměli překročit 6-7 polévkových lžic MCT oleje denně (60-100 ml).

MCT olej – před nebo po tréninku?

Studie ukazují, že jedním z nejdůležitějších potenciálních přínosů systematického příjmu MCT oleje je výrazné zlepšení sportovního výkonu [2]. Energie získaná z mastných kyselin MCT umožňuje zvýšit intenzitu cvičení při zachování normální (konstantní) hladiny glykémie. Ketolátky vznikající ve stavu ketózy zároveň podporují funkci mozku mimo jiné tím, že stimulují produkci mitochondrií [3]. Proto by se MCT olej měl užívat přibližně 15-20 minut před tréninkem, přičemž za nejpřínosnější typy MCT oleje pro sportovce jsou považovány oleje C6 a C8.

Vlastnosti MCT oleje vyplývající z pravidelného užívání

MCT olej je cenným doplňkem redukční a ketogenní diety, podporuje adaptaci na ketózu, stabilizuje hladinu cukru v krvi a zabraňuje poklesu energie. Je zvláště prospěšný pro fyzicky aktivní osoby, kterým poskytuje trvalou energii během tréninku, šetří svalový glykogen a zlepšuje výkonnost. Pokud se chcete dozvědět více o vlastnostech MCT oleje a výhodách jeho doplňování, přečtěte si náš podrobný příspěvek na toto téma.

Bibliografie

  • [1] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8696422/
  • [2] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0026049515003340
  • [3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16807920/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Připojte se k čekací listině Buďte mezi prvními, kdo se dozví, jakmile bude produkt k dispozici. Zanechte níže svou e-mailovou adresu a buďte informováni o novinkách.
Sdílejte svůj košík