Shopping Cart
Delivery Icon Do dopravy zdarma chybí 1,390.00Kč

No products in the cart.

Safety Payments Icon ZARUČENÁ BEZPEČNÁ TRANSAKCE

MCT olej – vlastnosti a použití

Využívají ho sportovci, lidé hubnoucí a ti, kteří drží ketogenní dietu: MCT olej je doplněk stravy, kterému se přisuzuje řada zdraví prospěšných vlastností. Pochází z kokosových ořechů a palmových jader a obsahuje nasycené mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem, tj. mastné kyseliny s relativně krátkými uhlíkovými řetězci. Právě tato vlastnost určuje jedinečné vlastnosti MCT oleje.

Existují čtyři typy MCT: C6 (kyselina kaprylová), C8 (kyselina kaprinová), C10 (kyselina kapronová) a C12 (kyselina laurová), přičemž kvalitní doplňky stravy s MCT olejem obvykle obsahují izolované a extrahované jednotlivé mastné kyseliny. Jedná se o kyseliny C8 (kaprylová) nebo C10 (kaprinová) nebo směs kyselin C8 a C10. MCT přípravky jsou široce dostupné a mohou být v různých formách: kapsle, tekuté nebo práškové.

Vlastnosti MCT oleje

Jedinečné vlastnosti MCT oleje jsou přímým důsledkem struktury mastných kyselin, které obsahuje: díky jejich relativně krátkému uhlíkovému řetězci se v tenkém střevě nerozkládají. Zajímavé je, že některé z nich (především C8 a C10) vykazují antibakteriální a fungicidní účinky, mohou mít reálný vliv na hladinu LDL a HDL cholesterolu a – podporují kontrolu hmotnosti, regulují trávicí systém a zlepšují kognitivní funkce. MCT oleje mají silné ketogenní vlastnosti, čímž snižují spotřebu aminokyselin v energetických procesech. V důsledku toho je svalová tkáň dostatečně chráněna před degradací. To má zásadní význam při nízkosacharidových dietách: nízkosacharidové a ketogenní dietě[4].

MCT olej má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a funkci srdce

Suplementace MCT olejem C8 nebo C8 a C10 v jakékoli formě podporuje hubnutí. V důsledku toho může přispívat ke snížení rizika srdečních onemocnění, a to především prostřednictvím snížení tzv. špatného cholesterolu (LDL cholesterolu). Zároveň má pravidelný příjem mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem obsažených v MCT oleji pozitivní vliv na hladinu tzv. dobrého cholesterolu (HDL cholesterolu).

MCT olej napomáhá hubnutí a zlepšuje metabolismus

Proces trávení a vstřebávání MCT mastných kyselin se liší od procesu trávení a vstřebávání ostatních tuků, což znamená, že se poměrně rychle přeměňují na energii a jsou v těle využity. MCT tuky zároveň zvyšují pocit sytosti a snižují chuť k jídlu. To je žádoucí zejména u fyzicky aktivních lidí, ale nejen u nich. MCT mohou využívat i lidé, kteří hubnou, drží redukční nebo ketogenní dietu. Dosavadní výsledky výzkumu potvrzují příznivé účinky MCT oleje na hubnutí: kyseliny se středně dlouhým řetězcem vykazují silné termogenní vlastnosti. Jejich konzumace je tedy spojena se zvýšením energetického výdeje ve formě tepla. [5]

Je třeba vědět, že MCT mastné kyseliny mají silný ketogenní účinek a jednoznačně zkracují dobu, za kterou se tělo dostane do stavu ketózy. To je důležité pro nízkosacharidové diety: nízkosacharidovou a ketogenní dietu.

MCT olej má pozitivní vliv na funkci mozku

Předchozí studie prokázaly, že kyseliny obsažené v MCT oleji (především C8 a C10) zlepšují kognitivní schopnosti u lidí všech věkových kategorií, včetně starších osob. Zajímavé je, že doplňování MCT oleje v prášku nebo jiné formě přináší žádoucí výsledky také u lidí s poruchami paměti, včetně těch spojených s Alzheimerovou chorobou.

Jak je možné, že pouhá jedna dávka mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem (MCT) vede k téměř okamžitému zlepšení kognitivních schopností?

Inu, MCT mastné kyseliny jsou na rozdíl od většiny konzumovaných tuků. Mimo jiné se neukládají jako tělesný tuk. Díky svým relativně krátkým uhlíkovým řetězcům jsou MCT mastné kyseliny snadno stravitelné a rychle se vstřebávají. Podporují také (a ve velkém množství urychlují) tvorbu ketolátek. Právě ty představují alternativní zdroj paliva pro energeticky náročný mozek. Jejich velkým přínosem je zlepšení kognitivních schopností mozku [6]. Důležité je, že pro lidi s Alzheimerovou chorobou není energie získaná z glukózy žádoucí – může urychlit proces onemocnění.

MCT olej zlepšuje výkonnost při tréninku

Při užívání před tréninkem vede k rychlejšímu a znatelně účinnějšímu zvýšení hladiny energie. Na rozdíl od energie z jednoduchých sacharidů zůstává energie z MCT konstantní po celou dobu tréninku i po něm. Je to proto, že nasycené tuky nezpůsobují náhlý pokles energie, který je obvykle spojen s pocity únavy a ospalosti.

Navíc se energie získaná z MCT snadno vstřebává, což má značný význam při přetížení svalů tréninkem. Při šikovném použití může potenciál MCT oleje C8 nebo C8 a C10 šetřit zásoby svalového glykogenu a vést ke znatelnému zlepšení výkonnosti.

Další využití MCT oleje

MCT olej je neocenitelnou podporou při redukční a ketogenní dietě, zejména během redukční fáze (měl by být doplňován během fáze adaptace na ketózu) a po stabilizaci glykémie [1]. Použití MCT oleje je ve výše uvedených situacích téměř nezbytné: kalorický deficit, který je vlastní redukci, je téměř vždy doprovázen poklesem energie a výrazným oslabením organismu. Kromě toho tělo ne vždy dobře snáší změnu energetického režimu (v případě ketogenní diety: od sacharidů k tukům). Zařazení MCT oleje jako doplňku stravy umožňuje tělu vstoupit do ketózy znatelně rychleji.

Navíc stačí jedna dávka MCT, abyste si rychle dodali cennou energii. Nezapomeňte však, že využití výhod doplňků stravy s MCT olejem není možné bez předchozí adaptace organismu. Příliš vysoká dávka MCT může v těle vyvolat řadu nežádoucích reakcí, především ze strany trávicího systému.

Jaké je využití MCT oleje C8, C10 nebo C8 a C10 a kdo konkrétně by měl dbát na jeho pravidelné užívání?

MCT pro fyzicky aktivní osoby

MCT olej se doporučuje fyzicky aktivním lidem, a to bez ohledu na jejich fyzickou zdatnost a konkrétní fyzickou aktivitu, kterou provozují.

Účinky MCT na energii a výkonnost

Tělo získává energii účinným transportem mastných kyselin přímo do mitochondrií. Zde probíhá proces spalování energeticky bohatých látek. V případě nasycených mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem (MTC) je tento proces díky jejich relativně krátkému uhlíkovému řetězci znatelně kratší a zároveň úspornější a účinnější. Proč je již jedna dávka MCT oleje považována za rychlý a účinný zdroj energie [2], který je užitečný zejména v tréninkových podmínkách? Za vše může specifická struktura MCT, díky níž je proces trávení znatelně jednodušší. Už jen proto, že tělo nemusí zapojovat všechny enzymy potřebné k emulgaci tuků. Kyseliny MCT navíc nevyžadují transportér a jsou spalovány ve velmi krátkém čase (a proto se nehromadí jako tělesný tuk – přeměna probíhá v játrech), čímž poskytují více cenné energie než při spalování glukózy.

MCT v klinické medicíně

Díky svým jedinečným vlastnostem se MCT mastné kyseliny stále častěji používají v klinické medicíně, především k podpoře léčby onemocnění spojených s podvýživou nebo malabsorpcí. Je to proto, že se mnohem lépe vstřebávají než mastné kyseliny s dlouhým řetězcem a navíc proces jejich trávení probíhá obcházením střev. Zajímavé je, že MCT olej se používá mimo jiné také jako pomocný prostředek při léčbě celiakie a epilepsie [3]. Při pravidelném užívání může mít příznivý vliv na střevní mikroflóru tím, že snižuje množství bakterií E. coli.

Je třeba zmínit, že MCT tuky jsou bezpečné i pro pacienty se zánětlivým onemocněním střev, novorozence a malé děti. Používají se také u předčasně narozených dětí, které mohou mít problémy s trávením tuků, na nichž se podílí slinivka břišní.

Jak používat MCT olej

Chcete-li se dozvědět více o správném používání MCT oleje a pokynech pro dávkování, doporučuji vám navštívit náš podrobný příspěvek o používání MCT oleje. Najdete v něm cenné informace, které vám pomohou tento doplněk stravy co nejlépe využít a zároveň vám zajistí zdraví a pohodlí.

Možné nežádoucí účinky používání MCT oleje

MCT olej obsahuje řadu vlastností, kvůli kterým je jeho používání tak důležité. Příliš vysoké dávky nebo nesprávné používání však mohou způsobit potenciální nežádoucí účinky. O tom, jak se jim vyhnout, jsme psali v příspěvku.

Bibliografie

[1] “Účinky triglyceridů se středně dlouhým řetězcem na úbytek hmotnosti a tělesné složení: A Meta-Analysis of Randomised Controlled Trials,” Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.
[2] “Medium Chain Triglycerides enhances exercise endurance through the increased mitochondrial biogenesis and metabolism,” PLOS ONE.
[3] “Medium-chain triglycerides for home treatment of intractable childhood epilepsy,” The Lancet.
[4] “The use of medium-chain triglycerides in gastrointestinal disorders” (Použití triglyceridů se středně dlouhým řetězcem při gastrointestinálních poruchách), Practical Gastroenterology.
[5] “Thermogenic effect of medium-chain and long-chain triglycerides in man” (Termogenní účinek triglyceridů se středně dlouhým a dlouhým řetězcem u člověka), American Journal of Clinical Nutrition
[6] “Mohou ketony kompenzovat zhoršující se příjem glukózy v mozku během stárnutí? Implications for the risk and treatment of Alzheimer’s disease,” Annals of the New York Academy of Sciences.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Připojte se k čekací listině Buďte mezi prvními, kdo se dozví, jakmile bude produkt k dispozici. Zanechte níže svou e-mailovou adresu a buďte informováni o novinkách.
Sdílejte svůj košík