Shopping Cart
Delivery Icon Do dopravy zdarma chybí 1,390.00Kč

No products in the cart.

Safety Payments Icon ZARUČENÁ BEZPEČNÁ TRANSAKCE

Keto vs. jiné diety – jak si vede keto?

Popularita ketogenní diety v posledních letech výrazně vzrostla. Nejprve se používala jako léčba u dětí s epilepsií, které byly rezistentní na léky, a rychle se stala oblíbenou dietou pro ty, kteří bojují s obezitou a chtějí zhubnout. Kromě dlouhého seznamu zdravotních výhod, jako je zvýšená kognitivní výkonnost, lepší funkce paměti a zvýšená energie, je ketogenní dieta také léčebná pro osoby s několika zdravotními poruchami.

Při dodržování diety musíte omezit množství konzumovaných sacharidů a zvýšit množství zdravých tuků. Víme, že to může být v rozporu s výživovými doporučeními, kterým jste po léta naslouchali, nicméně několik studií ukazuje, že vysokotučná nízkosacharidová dieta má lepší výsledky pro ty, kteří chtějí zhubnout a zlepšit svou pohodu, ve srovnání s nízkotučnou dietou.

V tomto článku se dočtete o ketogenní dietě v porovnání s jinými populárními, zdánlivě podobnými dietami, jako je Atkinsova dieta, Dukanova dieta a Paleo dieta.

Keto vs. Atkinsova dieta

 • Obecná myšlenka: Atkinsova dieta je jednou z nejoblíbenějších nízkosacharidových diet na světě. Podobně jako ketogenní dieta i tato dieta upřednostňuje omezení sacharidů a vyloučení cukrů, jako jsou sladké nápoje, sušenky, koláče a škroby, včetně chleba, obilovin, těstovin, rýže a brambor. Atkinsova dieta má čtyři hlavní fáze:
 • Fáze 1 (úvodní): V této fázi máte povoleno jíst 20-25 g čistých sacharidů denně, dokud se nedostanete asi 15 kg od své cílové hmotnosti.
 • Fáze 2: V této druhé fázi budete pomalu konzumovat více sacharidů (asi 20-50 g čistých sacharidů denně), dokud nebudete mít 10 kg od své cílové hmotnosti.
 • Fáze 3: Tato fáze umožňuje 50-80 g čistých sacharidů denně, dokud nedosáhnete své cílové hmotnosti a dokážete si ji udržet alespoň jeden měsíc.
 • Fáze 4: Jedná se o závěrečnou fázi, která vám umožní konzumovat 80-100 g čistých sacharidů denně, abyste si udrželi pokles hmotnosti.
 • Podobnosti: Obě diety jsou nízkosacharidové a vysokotučné s mírným množstvím bílkovin. V první fázi Atkinsovy diety může vaše tělo produkovat ketony.
 • Rozdíly: Po zhubnutí požadovaného množství vám Atkinsova dieta umožňuje zvýšit příjem sacharidů, a proto si můžete dopřát větší množství různých potravin. Případně: Jednou z hlavních myšlenek ketogenní diety je dostat vás do stavu ketózy. To znamená, že metabolismus vašeho těla se přesune od využívání glukózy jako zdroje energie k tukům. I když k tomu může dojít na začátku Atkinsovy diety, zejména v její první fázi, ketóza není jejím cílem. Z tohoto důvodu můžete přijít o výhody ketózy, jako je zvýšená energie, duševní jasnost a lepší pohoda.

Keto vs. Dukanova dieta

 • Obecná myšlenka: Dukanova dieta je dieta s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem bílkovin, kterou vyvinul francouzský lékař v 70. letech 20. století jako program na snížení hmotnosti. Dieta zahrnuje čtyři fáze: Každá fáze se zaměřuje na jiné cíle na cestě k hubnutí. Při této dietě musíte snížit příjem sacharidů, zvýšit příjem bílkovin a snížit množství konzumovaných tuků. To je založeno na myšlence, že bílkoviny jsou nejsytější makronutrient a udrží vás syté po delší dobu. Dukanova dieta má čtyři fáze:
 • Útok: První fáze trvá asi dva až sedm dní, kdy můžete jíst neomezené množství libových bílkovin, jako jsou kuřecí prsa, libové hovězí maso, mořské plody a vejce. Kromě toho budete jíst 1,5 lžíce ovesných otrub denně.
 • Plavba: Tato fáze začíná krátce po první fázi a trvá přibližně rok. Zde máte povoleno jíst více zeleniny a zvýšíte příjem ovesných otrub na 2 polévkové lžíce denně.
 • Konsolidace: Tato třetí fáze začíná, jakmile dosáhnete své cílové hmotnosti. Budete jíst potraviny z předchozích fází a pomalu zavádět další potraviny, jako je ovoce, chléb, škrob a sýr. Také zvýšíte množství ovesných otrub na 2,5 polévkové lžíce denně.
 • Stabilizace: Tato závěrečná fáze trvá tak dlouho, jak chcete, s uvolněnými pravidly, dokud si udržujete váhu.
 • Podobnosti: Ketogenní dieta i Dukanova dieta se vyznačují nízkým obsahem sacharidů a podporují konzumaci zdravých zdrojů bílkovin.
 • Rozdíly: Oproti ketogenní dietě je filozofie Dukanovy diety taková, že tuky jsou horší než sacharidy, což z ní dělá nízkotučnou dietu. Pro zvýšení energie Dukan navrhuje jíst neomezené množství bílkovin. První fáze sice může způsobit, že vaše tělo začne produkovat ketony, ale to jednoduše nestačí k tomu, abyste se dostali do stavu ketózy.

Keto vs. paleo dieta

 • Obecná myšlenka: Hlavní myšlenkou paleo diety je stravovat se tak, jak se stravovali naši předkové v době kamenné, vyloučit zpracované potraviny, aby se snížil zánět a snížila se hmotnost. Při tomto přístupu byste měli vyloučit potraviny, jako jsou mléčné výrobky, obiloviny, fazole a luštěniny. Na rozdíl od Atkinsovy diety nebo Dukanovy diety neexistuje žádná fáze, kterou byste museli projít, abyste dietu dodržovali. Člověk dodržující paleo dietu si může dopřát veškerou zeleninu, na kterou má chuť, a také ovoce, přičemž se stále zaměřuje spíše na ty, které obsahují méně cukru. Zábavný fakt: Existuje mnoho lidí, kteří jsou zároveň keto i paleo, užívají si výhod ketózy a zůstávají bez laktózy.
 • Podobnosti: Obě diety podporují konzumaci zdravých tuků, jako je maso krmené trávou, mandlový olej, ořechové oleje, máslo, kokosový olej a avokádo. V obou dietních přístupech je také třeba vyloučit zpracované potraviny a cukry a přizpůsobit se životnímu stylu s nízkým obsahem sacharidů.
 • Rozdíly: Paleo dieta vylučuje veškeré zpracované maso, jako je slanina a šunka, a nepovoluje mléčné výrobky – což je druh potraviny, který je při ketogenní dietě vysoce povolený. Keto dieta je také shovívavá k potravinám, jako je slanina a uzeniny, pokud nejsou silně zpracované a neobsahují cukr. Paleo dieta je sice nízkosacharidová, ale neuvádí vás do stavu ketózy, protože neexistuje žádný konkrétní příjem makroživin, který byste měli dodržovat.

Souhrn

V závislosti na vašich cílech mohou být pro vás a váš životní styl vhodnější různé diety. O tom, zda se vaše nové stravovací návyky stanou životním stylem, rozhodne, zda chcete držet dietu za účelem zhubnutí, nebo za účelem změny zdravotního stavu.

Žádná z výše uvedených diet vás nedokáže uvést do stavu ketózy – to dokáže pouze ketogenní dieta. I když některé nízkosacharidové diety mohou zpočátku produkovat zvýšené množství ketolátek, ketogenní dieta je jedinou cestou k dosažení nutriční ketózy.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Připojte se k čekací listině Buďte mezi prvními, kdo se dozví, jakmile bude produkt k dispozici. Zanechte níže svou e-mailovou adresu a buďte informováni o novinkách.
Sdílejte svůj košík