Shopping Cart
Delivery Icon Do dopravy zdarma chybí 1,390.00Kč

No products in the cart.

Safety Payments Icon ZARUČENÁ BEZPEČNÁ TRANSAKCE

Nízkosacharidová a ketogenní dieta – zjistěte rozdíly

Nízkosacharidové diety si v poslední době získávají stále větší oblibu. Mezi jejich výhody patří nejen vysoká účinnost při hubnutí, ale také celkové zlepšení tělesné kondice. V tomto článku se dozvíte, jak vypadá LCHF v praxi, jak se liší od ketogenní diety a jaké jsou výhody obou diet.

Nízkosacharidová dieta – co to je?

Všechny nízkosacharidové diety jsou založeny na podobném principu – snížení nebo téměř vyloučení sacharidů ze stravy. Hlavní rozdíl je v množství konzumovaných “sacharidů”. V závislosti na variantě zahrnuje nízkosacharidová dieta příjem 20 až 100 gramů sacharidů denně.

Příkladem nízkosacharidové diety je dieta LCHF (Low Carb High Fat). Její název se doslova překládá jako “nízký obsah sacharidů a vysoký obsah tuku”. LCHF je jednou z verzí nízkosacharidové diety, jejíž hlavní myšlenkou je rovněž snížený příjem sacharidů. Rozdíl spočívá v tom, že klasická nízkosacharidová dieta je založena pouze na redukci sacharidů, zatímco v dietě LCHF jsou sacharidy navíc nahrazeny tuky a bílkovinami. Díky přítomnosti tuků se konzumací nízkosacharidových jídel stále cítíme sytí, nechybí nám živiny a zaznamenáváme výrazný úbytek hmotnosti.

Jak se připravit na nízkosacharidovou nebo nízkosacharidovou dietu?

Pokud chcete dietu LCHF šikovně zavést do svého každodenního života, měli byste si jídlo pečlivě naplánovat, vzdát se všech zakázaných výrobků a hledat zdravé náhražky. Co je třeba bezpodmínečně vyloučit? Při dietě LCHF patří mezi zakázané potraviny sladkosti, chipsy, sladké nápoje, cukr, rýže, těstoviny a další moučné výrobky, ovoce s vysokým obsahem sacharidů (např. banány, hroznové víno) a většina zeleniny. Nízkosacharidová dieta by naopak měla zahrnovat potraviny s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků. Mezi ně patří např:

 • máslo a tuky živočišného původu;
 • smetana;
 • tučné ryby;
 • maso;
 • vejce;
 • zakysaná smetana s vysokým obsahem tuku;
 • zelenina a ovoce s nízkým obsahem sacharidů;
 • rostlinné oleje a tuky;
 • semínka, ořechy, semena;
 • žlutý sýr;
 • kokosové mléko.

Jaký je rozdíl mezi keto dietou a nízkosacharidovou dietou?

To, co obě diety primárně odlišuje, je restriktivita. Pravidla nízkosacharidové diety jsou rozhodně mírnější a občasné odchylky od pokynů nezmaří účinky hubnutí. Kromě toho:

 • Při LCHF můžete denně zkonzumovat 20 až 100 g sacharidů, zatímco při keto dietě můžete konzumovat přibližně 20 až 30 g čistých sacharidů;
 • při dietě LCHF tělo stále získává energii z dodaných sacharidů, zatímco při keto dietě tělo ochuzené o sacharidy produkuje ketolátky a ty jsou zodpovědné za získávání energie z tuků;
 • Ketogenní dieta se používá k léčbě některých onemocnění, např. epilepsie a inzulínové rezistence;
 • Ketogenní dieta je rozšířením nízkosacharidové diety;
 • Při keto stravě je velmi důležitá fyzická aktivita;
 • Při LCHF dietě trvá proces hubnutí déle než při keto dietě, kdy se tělo dostává do stavu ketózy;
 • Při LCHF dochází k omezení sacharidů ve prospěch tuků a bílkovin, zatímco při keto se přísun bílkovin nezvyšuje.

Ketogenní dieta a dieta LCHF – co mají společného?

Ketogenní dietu lze s úspěchem zařadit mezi nejrestriktivnější varianty nízkosacharidové diety. Obě nízkosacharidové diety znamenají:

snížení množství přijímaných sacharidů;
podobné ingredience používané při přípravě jídel;
hlavní makronutrient ve stravě by měl být tuk;
nutnost odpovídající přípravy: krevní testy a stanovení s dietologem vhodných dietních podmínek pro organismus, sestavení pestrého jídelníčku, zbavení se zakázaných přísad;
snížení nadváhy.

Společné výhody obou nízkosacharidových diet

Obě diety s sebou nesou řadu pozitivních účinků celkově i z hlediska úbytku hmotnosti. Patří mezi ně např:

 • rychlejší úbytek hmotnosti než u jiných typů redukčních diet;
 • vysoká účinnost při redukci břišního tuku;
 • snížení chuti k jídlu a delší pocit sytosti než u jiných typů redukčních diet;
 • zvýšení hladiny hdl (zdravého cholesterolu);
 • zvýšení hladiny triglyceridů, čímž se snižuje riziko srdečních onemocnění;
 • zlepšení celkového zdraví a pohody.

Doplňky stravy při ketogenní a LCHF dietě

Změna stravovacích návyků s sebou nese určité nutriční nedostatky, a proto je při keto a nízkosacharidové dietě nutná odpovídající suplementace. Snížení množství sacharidů může mít za následek pokles energie, a tedy i horší náladu. Tělo potřebuje k regeneraci především elektrolyty, vitaminy a minerály. Pomohou také zdravé mastné kyseliny ve formě MCT oleje a trávicí enzymy, které mají pozitivní vliv na redukci hmotnosti.

Ketogenní dieta ve srovnání s jinými nízkosacharidovými dietami

Ketogenní dieta se od ostatních nízkosacharidových diet odlišuje především svým jedinečným přístupem k poměru makronutrientů a důrazem na stav ketózy. Na rozdíl od jiných populárních nízkosacharidových diet, jako je Atkinsova dieta, dieta Paleo nebo dieta LCHF, vyžaduje keto dieta velmi přísné omezení sacharidů na úroveň, která uvede tělo do ketózy – metabolického stavu, v němž jsou hlavním zdrojem energie ketolátky. To znamená konzumovat méně než 20-50 gramů sacharidů denně, což je výrazně méně než u jiných nízkosacharidových diet. Diety jako Atkinsova a paleo sice také omezují sacharidy, ale jejich cílem není důsledně dosáhnout ketózy a často umožňují větší flexibilitu při výběru potravin. Dieta LCHF se stejně jako keto zaměřuje na vysoký příjem tuků, ale obvykle umožňuje vyšší příjem sacharidů a není zaměřena na navození ketózy.

Pokud hledáte další informace a srovnání ketogenní diety s nízkosacharidovými dietami, odkazujeme vás na náš další příspěvek

Která nízkosacharidová dieta pro mě bude lepší?

Kterou zvolit: ketogenní dietu nebo dietu LCHF? Chcete-li se rozhodnout, odpovězte si nejprve na několik otázek:

 • Máte dostatek volného času na plánování a přípravu jídel?
 • Jaký je váš hlavní cíl? Chcete pouze zhubnout, nebo si chcete vybudovat postavu?
 • Kolik času jste schopni věnovat fyzické aktivitě?
 • A hlavně… máte dostatečně silnou vůli?

Ketogenní dieta funguje nejlépe v kombinaci s cvičením, ale vyžaduje hodně obětí a vzdání se mnoha běžných ingrediencí v jednotlivých pokrmech. Hodit se bude také trocha inovace a experimentování, aby jídelníček nebyl jednotvárný a nezměnil se z jídla a ochutnávání v pouhé “doplňování kalorií”. Porušení pravidel ketonové diety vás navíc vyřadí ze stavu ketózy, a to může výrazně zpomalit konečné výsledky.

U nízkosacharidové diety s vysokým obsahem tuků nejsou požadavky tak přísné, protože mírné ohnutí nebo dokonce jednorázové porušení pravidel nemá vliv na ketózu a nezpůsobí zastavení tvorby ketolátek. V důsledku toho nevyžaduje tak přísnou kontrolu nízkosacharidových potravin jako keto dieta. Přesto je nízkosacharidová dieta stále plná zdravotních přínosů pro organismus a pomáhá hubnout.

Která nízkosacharidová dieta je lepší? Vše záleží na vaší postavě a motivaci. Pokud vás dodržování omezujícího jídelníčku, příprava jídla a cvičení neděsí, je keto dieta pro vás a na oplátku vám zaručí rychlejší výsledky, pomůže vám zhubnout a zlepšit postavu. Nemáte čas na časté nakupování a pravidelnou návštěvu posilovny? Dieta s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků (LCHF) je méně náročná, přesto vám pomůže omezit sacharidy a přinese požadované výsledky, i když za delší dobu než dieta keto.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Připojte se k čekací listině Buďte mezi prvními, kdo se dozví, jakmile bude produkt k dispozici. Zanechte níže svou e-mailovou adresu a buďte informováni o novinkách.
Sdílejte svůj košík