Shopping Cart
Delivery Icon Do dopravy zdarma chybí 1,390.00Kč

No products in the cart.

Safety Payments Icon ZARUČENÁ BEZPEČNÁ TRANSAKCE

KETOGENNÍ DIETA A IMUNITA

Podpora v boji proti virům 

Podzimní a zimní období je nepochybně spojeno s oslabením imunity a výskytem mnoha tělesných poruch. Je však důležité věnovat pozornost tomu, co ovlivňuje nárůst zánětů a vznik onemocnění. Jednou z hlavních příčin oslabení imunity je podvýživa nebo nevyvážená strava. Nedostatek základních živin, vitamínů a minerálů vede ke zhoršené funkci imunitního systému a zvýšené náchylnosti k infekcím. Výživa navíc ovlivňuje střevní mikroflóru, která je páteří imunitního systému každého člověka.

Keto dieta se vyznačuje omezením příjmu sacharidů a zvýšením podílu tuků v denní energetické potřebě. Je nepopiratelným faktem, že tuky hrají důležitou roli v efektivním fungování organismu a nízký přísun sacharidů vede k mnoha pozitivním zdravotním účinkům prokázaným vědeckými studiemi. Dieta s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů (LCHF) vede mimo jiné ke snížení zánětů tím, že reguluje metabolismus glukózy a inzulinu, krevní tlak a lipidový profil, podporuje metylaci a funkci nervového systému v těle.

Zkoumání vlivu stravy na imunitu – experiment

Studie na myších z konce roku 2019 zkoumala účinky ketogenní diety na infekci virem chřipky. Jedna skupina myší byla krmena dietou s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů a druhá skupina byla krmena dietou bohatou na sacharidy. Myši krmené ketogenní dietou vykazovaly významné zvýšení počtu γδ T lymfocytů v plicích, čímž se zvýšila odolnost vůči virům. Vědci také odhalili, že ketolátky navozené dietou inhibují produkci prozánětlivých T buněk ve střevech. Na rozdíl od diety s vysokým obsahem sacharidů výsledky prokázaly schopnost ketogenní diety poskytovat ochranu před infekcí virem chřipky.

Podobná situace je u infekcí horních cest dýchacích a infekce virem SARS-CoV-2, běžně známým jako koronavirus. Navození stavu ketózy u pacientů potlačuje aktivaci prozánětlivé dráhy NLRP3, systémový zánět a vysoký oxidační stres. To má zásadní význam pro patogenezi COVID-19.

Dieta a imunita – proč má keto dieta takový vliv?

Hlavním energetickým substrátem v ketogenní dietě jsou tuky a jejich dostatečné zdroje jsou zdraví prospěšné. Jednou z unikátních forem tuků ve stravě jsou triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MCT). Mimo jiné bylo prokázáno, že MCT podporují katabolismus lipidů a stimulují termogenezi hnědé tukové tkáně. Užívání mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem zlepšuje metabolické charakteristiky spojené s obezitou, což vede ke snížení zánětů, komorbidit, a tím i ke zvýšení imunity.

Vyvážená strava bohatá na živiny a pravidelná diagnostika jsou nejlepším způsobem prevence a léčby poruch organismu a zvýšení jeho odolnosti vůči nemocem a virům. Neměli bychom zapomínat na důležitou roli fyzické aktivity, spánku a regenerace. Ke zvýšení imunity přispívá také eliminace stresu a péče o správný psychický stav.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Připojte se k čekací listině Buďte mezi prvními, kdo se dozví, jakmile bude produkt k dispozici. Zanechte níže svou e-mailovou adresu a buďte informováni o novinkách.
Sdílejte svůj košík