Shopping Cart
Delivery Icon Do dopravy zdarma chybí 1,390.00Kč

No products in the cart.

Safety Payments Icon ZARUČENÁ BEZPEČNÁ TRANSAKCE

Co jsou ketony?

Ačkoli je ketogenní dieta známá již desítky let, teprve v posledních několika letech se jí dostalo uznání a popularity, kterou si zaslouží. Výhod ketogenní diety je celá řada, od léčby epileptických záchvatů u dětí až po stabilizaci hormonů a pomoc při hubnutí.

Takže: přečetli jste si základní informace o ketogenní dietě, seznámili jste se s ketózou, ale víte, co jsou ketony? Čtěte dále a vzdělávejte se více!

Ketony jsou chemické látky, které se vytvářejí v játrech a slouží jako zdroj energie v případě omezení příjmu sacharidů a nedostupnosti glukózy [*].

Ketony tedy vznikají, když v těle není dostatek inzulinu, který by přeměnil glukózu na energii. V té době vaše tělo potřebuje jiný zdroj paliva a začne místo něj využívat tuk.

Nemusíte mít cukrovku ani držet ketogenní dietu, aby vaše tělo produkovalo ketony – ve skutečnosti je možná produkujete právě teď.

Chcete-li se dozvědět více o ketonech a jejich úloze v ketogenní dietě, přečtěte si našeho informativního průvodce níže:

1. Základy ketonů

Ketolátky vznikají v játrech oxidací mastných kyselin, které jsou pak přenášeny do periferních tkání jako zdroj energie. Ketony jsou důležité zejména pro mozek, který nemá žádný jiný zdroj energie než glukózu [*]. Zatímco však glukóza je pro mozek primární “potravou”, ketony mohou snadno uspokojit jeho energetické požadavky. [*].

Při výrazném omezení příjmu sacharidů přejde tělo do stavu zvaného ketóza.

Pokud se rozhodnete pro ketogenní dietu a snížíte množství sacharidů, vaše tělo nakonec vyčerpá glukózu a uložený glykogen a současně bude hledat jiný zdroj energie a paliva.

Rychlé připomenutí:

Glukóza je druh cukru přeměněný ze sacharidů. Pokud vaše tělo nepotřebuje další glukózu k získání energie, ukládá se v játrech a ve svalech.

Glykogen se skládá z molekul glukózy a jednoduše se označuje jako uložená glukóza. V případě, že vaše tělo potřebuje energii a nemá k dispozici žádnou glukózu, tělo odbourá zásoby glykogenu a přemění je na energii.

Při ketogenní dietě to však vypadá trochu jinak:

Pokud vaše tělo nemá dostatečné množství glukózy, kterou by mohlo využít jako energii, začne spalovat tuk. Proto je ketogenní dieta tak úspěšná u těch, kteří chtějí rychle zhubnout.

V procesu zvaném beta-oxidace začne vaše tělo rozkládat spotřebovaný a uložený tuk jako alternativní zdroj energie. Vaše tělo totiž může k výrobě energie využívat nejen mastné kyseliny, ale také ketony produkované játry [*].

Zjistěme, jak vlastně ketony vznikají.

2. Jak vznikají ketony?

Ketolátky vznikají během procesu zvaného ketogeneze.

Pokud není glukóza snadno dostupná, dochází ke ketogenezi v mitochondriích jaterních buněk zvaných perivenózní hepatocyty [*]. Ketogeneze je proces, při kterém se štěpí mastné kyseliny a vznikají tři hlavní ketolátky:

 • aceton,
 • acetoacetát,
 • a beta-hydroxybutyrát [*].

Abychom vám mohli podrobně vysvětlit proces ketogeneze, musíme vám dát krátkou lekci biochemie. Začněme:

 • Pokud není k dispozici žádná glukóza v krvi a všechny zásoby glykogenu jsou vyčerpány (v tomto případě v důsledku omezení sacharidů ve stravě při ketogenní dietě, hladovění nebo dlouhodobého cvičení), vaše tělo přejde ke ketogenezi, aby vytvořilo ketony jako zdroj energie pro vaše tělo.
 • Poté dochází k tvorbě ketolátek, aby se uvolnila energie uložená v mastných kyselinách.
 • V procesu zvaném beta-oxidace se mastné kyseliny štěpí za vzniku acetylkoenzymu A (acetyl-CoA).
 • Enzym zvaný thioláza přeměňuje dvě molekuly acetyl-CoA na acetacetyl-CoA.
 • Acetoacetyl-CoA je pak přeměněn enzymem zvaným HMG-CoA syntáza na HMG-CoA.
 • Nakonec je HMG-CoA přeměněn HMG-CoA lyázou na keton zvaný acetát [*].
 • Acetoacetát může být přeměněn na dvě různá ketolátky:
 • Aceton – procesem neenzymatické dekarboxylace
 • Beta-hydroxybutyrát – enzymem zvaným beta-hydroxybutyrát dehydrogenáza.

Stručně řečeno, ketogeneze je proces, při kterém se štěpí mastné kyseliny a přeměňují se na ketolátky zvané acetoacetát (AcAc), beta-hydroxybutyrát (3HB) a aceton. [*].

3. Typy ketonů

Přečetli jste si, co jsou ketony a jak vznikají. Pokud se chcete dozvědět více o jednotlivých ketonech a jejich vztahu ke ketogenní dietě, čtěte dále.

Technicky existují tři různé typy ketonů:

 • Acetoacetát (AcAc)
 • 3-beta-hydroxybutát (3HB)
 • Aceton

Acetoacetát je prvním vznikajícím ketonem. S acetoacetátem se mohou stát tři různé věci: buď se použije jako energie, nebo se přemění na beta-hydroxybutyrát, nebo se změní na aceton. Na začátku vaší ketogenní cesty bude vaše tělo produkovat nejvíce tohoto ketolátky, nicméně jakmile si vaše játra zvyknou na tuto novou změnu životního stylu, pomalu přejdou na produkci většího množství beta-hydroxybutyrátu.

Beta-hydroxybutyrát je odvozen od acetoacetátu. To je keton, který hledáte, pokud chcete být v ketóze a adaptovat se na tuk. Čím déle budete omezovat sacharidy a držet dietu s vysokým obsahem tuků, tím více bude vaše tělo produkovat tento keton [*].

Aceton vzniká jako vedlejší produkt acetoacetátu. Je to nejméně hojný a nejméně využívaný keton v těle, který se většinou uvolňuje prostřednictvím dechu – to je důvod, proč mnoho z těch, kteří se rozhodli přejít z běžné stravy na ketogenní, nízkotučný a nízkosacharidový životní styl, pociťuje charakteristický, téměř “ovocný” zápach dechu [*].

Je také důležité si uvědomit, že acetoacetát i beta-hydroxybutyrát mají na starosti přenos energie z jater do ostatních tkání a orgánů v těle.

4. Jak změřit hladinu ketolátek?

Pokud byste si nemohli změřit hladinu ketolátek, jak byste zjistili, zda jste v ketóze?

Ačkoli mezi první příznaky zvýšené tvorby ketolátek může patřit únava a bolesti hlavy spolu s řadou dalších příznaků (známých také jako “keto chřipka“), bez vyšetření hladiny ketolátek to nelze přesně zjistit.

V současné době jsou na trhu tři různé metody, které vám pomohou ujistit se, že jste v ketóze:

Testování krve:

Měření ketolátek v krvi je zdaleka nejpřesnější a nejspolehlivější formou měření množství ketolátek v těle, aniž byste museli opustit pohodlí svého domova. Takové měřiče krevních ketolátek stojí přibližně 40-80 liber, přičemž v ceně nejsou zahrnuty testovací proužky. Jsou tedy nejméně výhodnou variantou z hlediska nákladů.

Abyste mohli otestovat hladinu ketolátek pomocí glukometru, musíte získat kapku krve, obvykle vpichem do prstu pomocí lancetového pera. Poté ji nanesete na testovací proužek a vložíte do glukometru.  

Klady: Nejpřesnější metoda.

Nevýhody: Invazivní a nákladné.

Testování moči:

Měření ketolátek v moči je nejběžnější metodou, jak zjistit, zda změna životního stylu funguje. Je to poměrně jednoduché: zakoupíte si testovací proužky na moč a vymočíte se na proužek, který změnou barvy ukáže úroveň vaší ketózy. Většinou tmavě fialová barva značí vysokou hladinu ketolátek ve vašem těle.

Jsou ideální pro ty, kteří s ketogenní dietou teprve začínají. Jsou neinvazivní, levné a snadno dostupné ve většině lékáren. Testování moči je sice mnohem přesnější než dechové testy, ale je méně spolehlivé než měření krve, zejména u těch, kteří jsou na ketogenní dietě delší dobu.

Endogenní i exogenní ketony totiž končí v ledvinách a ne všechny, ale jen některé se zpětně vstřebávají do těla. Čím déle jste v ketóze, tím více si vaše tělo zvykne ketony využívat a přeměňovat je na energii, místo aby je vylučovalo do moči. Proto se při použití močového proužku může stát, že naměřené hodnoty budou nižší, než ve skutečnosti jsou.

Klady: Cenově dostupné, snadné, skvělé pro keto začátečníky.

Nevýhody: Méně přesný než krevní test, může být ovlivněn dehydratací nebo dlouhodobým hladověním.

Dechová zkouška:

Jak jste se mohli dočíst, dechem se také uvolňuje jedno z ketolátek, aceton, který se v těle nedá využít stejně jako acetoacetát a beta-hydroxybutyrát.

K testování hladiny ketolátek v dechu potřebujete ruční přístroj, který vám umožní do něj dýchat a poté zobrazí číselnou stupnici s výsledky. Tento přístroj byste si museli zakoupit pouze jednou a nebylo by třeba žádných dalších močových proužků nebo krevních proužků.

Má to však háček: Pokud je hladina ketolátek nízká, může být dechový test přesným měřením, protože jejich hladina přesně koreluje s hladinou ketolátek v krvi. Když se však ketony v krvi začnou zvyšovat, nejvíce se v ní vyskytuje acetoacetát a beta-hydroxybutyrát, přičemž aceton zůstává pozadu.

Klady: Neinvazivní, pohodlné.

Nevýhody: Nejméně přesné.

Jaké hladiny ketolátek mám hledat?

Ideální hladina ketonů se liší v závislosti na výsledcích, kterých chcete dosáhnout. Ať už chcete zhubnout nebo zavést ketogenní dietu kvůli zdravotním přínosům, doporučujeme experimentovat a zjistit, které hladiny vám vyhovují nejlépe. Většina lidí však dosahuje nejpříznivějších výsledků v rozmezí 1,5 – 3,0 mmol/l.

Ketony se měří v milimolech na litr (mmol/l). Zde je stručný návod:

Negativní: méně než 0,6 mmol/l

Nízká až středně vysoká: 0,6 až 1,5 mmol/l

Vysoká: 1,6 až 3,0 mmol/l

Velmi vysoká: Nad 3,0 mmol/l

Pokud chcete své výsledky v ketóze ještě zvýšit, můžete hladinu ketolátek v těle podpořit doplněním exogenních ketolátek.

5. Mohou být ketony nebezpečné?

Je to odpověď ano i ne.

Ketóza a zvýšená hladina ketolátek je normální fyziologický jev, který následuje po výrazném omezení sacharidů, abyste mohli využít množství pozitivních účinků na vaše tělo při přechodu na ketogenní dietu.

I když existují patologické příčiny ketózy, jako je diabetes, diabetická ketoacidóza, alkoholická ketoacidóza, otrava salicyláty a další vzácné stavy [*], mezi patologickou a nutriční ketózou je obrovský rozdíl.

Nutriční ketóza je zdravý metabolický stav vyvolaný změnou makronutrientů ve stravě. Při ketogenní dietě se zdravá hladina ketolátek v krvi pohybuje od 0,5 mmol/l do 5,0 mmol/l.

U pacientů s patologickými příčinami ketózy může hladina ketolátek v krvi přesáhnout 25 mmol/l oproti 0,5 mmol/l u pacientů, kteří procházejí nutriční ketózou [*].

Například normální poměr ketolátek kyseliny acetoctové a kyseliny beta-hydrohybutové (3HB:AcAc) po jídle je (1:1), zatímco u diabetické ketoacidózy může být až 10:1 [*]. Při nutriční ketóze nebo po delším hladovění se tento poměr ketolátek zvyšuje až na 6:1 [*].

Pokud jste diabetik a chcete zavést ketogenní dietu do svého životního stylu, neměli byste tak nikdy činit bez lékařského dohledu.

Znalost ketolátek, jejich tvorby a využití v těle je nezbytná pro dosažení lepších výsledků při dodržování ketogenní diety. Důležité je nezapomínat na konzumaci plnohodnotných potravin bohatých na živiny a často kontrolovat hladinu ketolátek.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Připojte se k čekací listině Buďte mezi prvními, kdo se dozví, jakmile bude produkt k dispozici. Zanechte níže svou e-mailovou adresu a buďte informováni o novinkách.
Sdílejte svůj košík